Ważne jest wytworzenie pozytywnego nastawienia dziecka do przedszkola. Zadbaj o to, aby pójście do przedszkola kojarzyło się dziecku z krokiem w dorosłość, dobrą zabawą, możliwością kontaktu z innymi dziećmi i poznania wielu ciekawych rzeczy. Pomyśl o zorganizowaniu spotkania z innymi dziećmi, które chodzą już do przedszkola i lubią to. Istotne jest również zabranie dziecka na wycieczkę do przedszkola, do którego będzie chodziło, żeby mogło obejrzeć sale i zabawki, a także poznać panie wychowawczynie. Wcześniej warto zadbać o częste kontakty z innymi dziećmi i dorosłymi, aby takie spotkania były dla dziecka czymś zwyczajnym i atrakcyjnym (w ramach ćwiczenia kontaktów społecznych jeszcze przed pójściem do przedszkola).
Po co dzieci chodzą do przedszkola?
Jak w każdym innym przypadku, tak i w kwestii konieczności chodzenia do przedszkola, dziecko powinno rozumieć, dlaczego to robi. Ułatwia mu to przystosowanie się do nowej sytuacji i zwiększa zainteresowanie nowymi zajęciami. Warto więc rozmawiać z dzieckiem nie tylko o tym, co dzieje się w przedszkolu, ale również wyjaśnić mu, dlaczego warto chodzić do przedszkola i do czego mu się to przyda (np. żeby poznać inne dzieci, nauczyć się z nimi bawić, „być dorosłym” i samodzielnym, poznać różne nowe zabawki i zabawy, nauczyć się nowych umiejętności itp.).
Jakie dzieci chodzą do przedszkola?
Kiedy dziecko rozpoczyna naukę w przedszkolu, spotyka się ze znacznie większą grupą dzieci niż wcześniej. Warto przygotować dziecko na to, że pozna dzieci, które będą inne niż ono i grono najbliższych znajomych. Może się zdarzyć, że będą w przedszkolu dzieci innej narodowości, innego wyznania, koloru skóry lub dzieci niepełnosprawne. Warto porozmawiać o tym z dzieckiem i budować w nim pozytywne nastawienie i tolerancję dla inności.