Wybór przedszkola
Zanim podejmiemy decyzję, że dziecko powinno chodzić do przedszkola, warto odwiedzić pobliskie placówki, porozmawiać z dyrektorem lub wychowawcami i dowiedzieć się, czego wymagają od dzieci. W czasie tej rozmowy można poruszyć temat rytmu dnia w przedszkolu, zasięgnąć informacji o stosunku do leżakowania, dopytać o sposób postępowania w pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu czy obecności w tym czasie rodzica w placówce itp. Warto również popytać znajomych i dowiedzieć się, jakie przedszkole polecają. Może uda się skorzystać z ich doświadczeń.
Samodzielność
Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, warto nauczyć je czynności samoobsługowych (np. samodzielnego korzystania z toalety, mycia rąk i buzi), samodzielnego jedzenia (posługiwania się łyżką i widelcem) i ubierania się, a także zabaw z rówieśnikami. Oczywiście dzieci rozwijają się w różnym tempie i mają różne potrzeby. Dlatego warto zwracać uwagę na ćwiczenie określonych umiejętności, ale nie wymagać od dziecka, aby opanowało je w sposób ostateczny. Chodzi raczej o zachętę i wzbudzenie motywacji do samodzielności, a nie o zmuszanie do niej.
Nieobecność mamy i taty
Radzenie sobie z sytuacją przebywania z innymi osobami niż rodzice jest warunkiem rozpoczęcia nauki w przedszkolu. Dlatego warto, powoli i stopniowo, uczyć dziecko tej umiejętności. Ważne jest, aby miało pewność, że rodzice zawsze wrócą. Początkowo należy więc zostawiać dziecko pod opieką innych na krótki czas i stopniowo go wydłużać. Przed wyjściem trzeba zawsze powiedzieć dziecku (nawet bardzo małemu) o tym, że się wychodzi i o której się wróci. Koniecznie też należy pożegnać się z dzieckiem (nawet jeśli płacze) i przywitać po powrocie (nawet jeśli jest obrażone lub pozornie nie zwraca uwagi na powracającego rodzica).