Szczegóły wydarzenia
- Poziom nauczania: Wszystkie typy szkół
- Przedmiot: Wszystkie
- Prowadzący: dr Beata Rajba i Maciej Jonek
- dr Beata Rajba, psycholożka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, psycholożka, terapeutka EMDR, filolożka i nauczycielka. Członek Psychology research Unit for Public Health w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. W swojej pracy badawczej koncentruje się m.in. na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży w kryzysie. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, współpracując w tym zakresie między innymi z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
- Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej psycholog, nauczyciel akademicki, doświadczony w pracy z profesjonalistami pracującymi z ludźmi oraz z młodzieżą szkolną.
Retransmisja webinarium: Praca nauczyciela w środowisku polsko-ukraińskim – jak radzić sobie z postawami uczniów, ich emocjami i przeżyciami?
Odpowiadamy na potrzeby edukacji
Retransmisja webinarium wydawnictwa Klett Polska i Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Praca nauczyciela w środowisku polsko-ukraińskim – jak radzić sobie z postawami uczniów, ich emocjami i przeżyciami?
Wydawnictwo Klett Polska oraz Dolnośląska Szkoła Wyższa zapraszają na retransmisję webinarium przygotowanego z myślą o nauczycielach, pedagogach i pracownikach szkół, którzy w obliczu wojny w Ukrainie zmagają się z trudnościami w komunikacji i udzielaniu pełnego wsparcia uczniom – tak polskim, jak i uchodźcom.
Wydarzenie odbyło się w dniu 17.03.2022 o godzinie 17:30. Prelegentami byli:
W trakcie spotkania udzielone zostały odpowiedzi na pytania, takie jak:
- Z jakimi postawami uczniów, emocjami, przeżyciami stykają się nauczyciele w grupach polsko-ukraińskich?
- Co to jest trauma, jak ją rozpoznać, jaka jest jej specyfika i dynamika?
- Czym jest PTSD oraz zaburzenia adaptacyjne, jak sobie z nimi radzić?
- Jak wspierać redukcję stresu i pomagać uczniom i rodzicom w integracji?
- Jak unikać pogłębiania traumy, tworzyć wspólnotę przeżywania i rozładować napięcie?
Idea stworzenia webinaru podyktowana została przede wszystkim rosnącą potrzebą wyposażenia nauczycieli, pedagogów, ale również rodziców, w narzędzia, które pomogą im skuteczniej komunikować się z uczniami ukraińskiego pochodzenia, uczniami uchodźcami, a także tymi polskiej narodowości. Webinar kierowany jest przede wszystkim do nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczania wczesnoszkolnego, edukacji ogólnej i języków obcych, a także pedagogów, pedagogów specjalnych i psychologów zatrudnionych w szkołach.
Webinar stanowił pierwszy z cyklu webinarów dedykowanych środowisku edukacyjnemu tworzonych we współpracy wydawnictwa Klett Polska z Dolnośląską Szkołą Wyższą, których tematyka oscyluje wokół zagadnień pedagogiczno-psychologicznych.